На 25 септември 2018 г. /вторник/, от 20.00 ч. в кино „Одеон” ще се проведе киновечер, посветена на китайското и българското кино. Инициативата е организирана от Китайския културен център в София като част от Международния фестивал за късометражни филми „Нинбо”, основан през 2013 г. Входът е свободен.
По-силен ли е гневът от разума? Как мислим за другите и себе си? Защо все забравяме силата, която ни движи напред?
Уважаеми г-н Павлов,
Уважаемо ръководство на Съюза на българските филмови дейци,
Обръщаме се към Вас с молба за съдействие за популяризиране на национална стипендия „С усилия към звездите“ (Per aspera ad astra) в ръководения от Вас професионален съюз. Стипендията е учредена от Фондация „Културни перспективи” и КЦМ 2000 ГРУП по идея на оперната певица Ина Кънчева и всяка година ще подкрепя млади български артисти в пет области на изкуството: визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс.
Екипът на Фондация „Културни Перспективи“ си е поставил амбициозната задача да открива талантливи млади артисти и да подкрепя онези от тях, чиито качества на личността, характер и талант показват потенциал да се превърнат в суверенни артисти. Водеща е идеята да се поощряват кандидати, които имат потенциал да поемат по пътя на устойчиво развитие, да оставят трайни следи и да формират тенденции в българската и в световната култура.
Кандидатстването за първото издание на конкурса за национална стипендия „С усилия към звездите“ ще се проведе в периода между 24 май и 1 септември 2018 г. Стипендията включва осигуряване на финансова подкрепа за реализацията на личен проект, с който участникът е кандидатствал в конкурса. В зависимост от показаните резултати стипендиантите ще могат да получат и продължаваща подкрепа.
Всеки един стипендиант в съответната категория ще бъде съпътстван в рамките на една година от ментор – пет изключителни личности и свободни артисти, поставящи стандарти на световната културна сцена. През 2018 година стипендиантите в отделните категории ще бъдат съветвани и окуражавани от Недко Солаков, Георги Господинов, Красимира Стоянова, Галина Борисова и Явор Гърдев.
Екипът от учредители, ментори и съмишленици, който стои зад инициативата, силно вярва в обединяващата сила на изкуството и гледа на „С усилия към звездите” (Per aspera ad astra) не просто като на конкурс за стипендия, а като на един нов начин на мислене, който ще демонстрира как се случва промяната към устойчиво развитие.
Уважаеми г-н Павлов,
Уважаемо ръководство на Съюза на българските филмови дейци,
Убедени сме, че подкрепата Ви ще допринесе много за информираността на обществото и ще даде гласност на конкурса, който ще отличи талантливи млади хора, посветили себе си на изкуството.
Разчитаме на Вашата помощ за разгласяване на инициативата чрез ресурсите на на ръководената от Вас институция. Ще бъдем благодарни, ако ни позволите да поставим плакати и флайери с информация за конкурса в творческите бази на Съюза на българските филмови дейци, така че членовете, посетителите и всички заинтересовани да могат да се запознаят с условията на стипендията.
Ще се радваме да споделите наши визии и информация за национална стипендия „С усилия към звездите“ в web сайта и профилите на Съюза на българските филмови дейци в социалните мрежи. Допълнително, при Ваше желание, можем да изработим web банери по размери, подадени от Вас, които да поставите на интернет страницата си.
Надяваме се, че Вашият интерес ще бъде провокиран и ще ни помогнете да открием следващите талантливи артисти на България, които да блеснат на световните сцени.
Оставаме на разположение и сме отворени за идеи от Ваша страна за по-доброто разпространение на информацията за стипендията сред талантливите млади хора – членове, посетители и приятели на Съюза на българските филмови дейци.
С уважение:
Ина Кънчева, Фондация „Културни перспективи“
За повече информация: http://www.culturalperspectives.eu/scholarship
За контакти:
Елица Христова +359 896870194, email:
Официален сайт на Фондация „Културни перспективи”: http://www.culturalperspectives.eu/
На XXVI международен кинофорум „Златен Витяз”, състоял се в Русия от 22 до 31 май т.г., в който се състезаваха 182 филма от 28 страни, нашите кинотворци бяха отличени с високи награди.
„Бронзови Витязи” бяха присъдени:
- в категорията „игрални филми” на „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син”, режисьор Иглика Трифонова;
- в категорията „ документални пълнометражни филми” на „Приказки от Балканите”, режисьор Михаил Мелтев;
- в категорията „анимационни филми” на „Как се скараха орисниците”, режисьор Анна Харалампиева;
- в категорията „дебютни и студентски филми” за документален пълнометражен дебютен филм „Пустиняци”, режисьор Цветан Драгнев.
В категорията „ документалени късометражни филми” на „Призвание: актриса” –– Диплом „за най-добър сценарий” в лицето на Олга Маркова.
На тазгодишното издание на Международния фестивал за документално кино „Загребдокс” журито, оценяващо конкурсната програма на филмите от региона, в състав: Марион Дьоринг, директор на Европейската филмова академия, Мартин те Пас, главен селекционер, Международен документален филмов фестивал в Амстердам (IDFA) и Адемир Кенович, режисьор и продуцент, присъди почетен диплом (special mention) на новия български документален филм „Пустиняци”/Village People на режисьора Цветан Драгнев.
От 1 февруари 2017 нюйоркското издателство „Нова”, специализирано в публикуването на научна и научно-популярна литература, предлага на читателите своята току-що излязла от печат книга „Филм и кино: Минало, настояще и бъдещи перспективи”, осъществена под редакцията на Джоан Копеланд. В този разнообразен сборник от научни публикации са включени и две статии на нашия колега д-р Петър Кърджилов: „Първите филми, заснети на Балканите (1896–1900)” и „Българските хроникално-документални филми, заснети по фронтовете на Балканите през Първата световна война” (1915–1918)”.
Повече информация ще откриете на официалната страница на издателство „Нова”: https://www.novapublishers.com/catalog/product_info.php?products_id=60408
На 11 февруари 2017 г. на церемония в Лос Анджелис, САЩ Владимир Койлазов получи най-престижната награда в киноиндустрията „Оскар”, присъждана от Американската филмова академия. Той е отличен в категорията „научни и инженерни технологии” за оригинална концепция, дизайн и реализация на софтуерния продукт V-Ray, използван в популярни кинозаглавия като „Игра на тронове”, „Доктор Стрейндж”, „Дедпул” и други.